No products in the cart.
Hallowell PHL1282-ZA-FA Z-Tier VersaMax Phenolic Locker
In Stock
$492.00
In Stock
Hallowell PHL1282-ZA-FA Z-Tier VersaMax Phenolic Locker is a waterproof storage unit. This unit ensures durable organization.
- Z-tier design allows for long coats and smaller personal gear.
- Durable phenolic panels resist graffiti, mold, and odors.
- Heavy-duty hinges and hardware for high-traffic environments.
- Sleek, modern aesthetic suitable for professional fitness centers.
- Authorized Dealer; New condition with 2-year warranty.
Description
The non-porous surfaces of VersaMax Phenolic Lockers eliminate the ability for bacteria, mold and mildew to grow and are ideally suited for wet areas. Attractive Figured Annigre wood look is sure to enhance the look of any locker room
What’s Included
- (1) Locker
| Item# | 4409276 |
| Brand | Hallowell |
| Manufacturer’s Warranty | 10 year limited warranty |
| Ship Weight | 113.0 lbs |
| Height | 72 in |
| Width | 12 in |
| Wall Mounted | No |
| Shelves (qty.) | 0 |
| Wheels | No |
| Doors (qty.) | 2 |
| Assembly Required | No |
| Lockable | Yes |
| Material | Phenolic |
| Adjustable Shelves | No |
| Product Weight | 113.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 18.0 x 12.0 x 72.0 in |
Additional information
| Configuration Type | |
|---|---|
| Environment Suitability | |
| Material Finishing | |
| Number of Shelves | |
| Weight Capacity | Z-Tier |







Reviews
There are no reviews yet.