No products in the cart.
Hallowell PHL1282-ZA-E-FA Z-Tier VersaMax Phenolic Locker (Electronic Lock)
In Stock
$617.00
In Stock
Hallowell PHL1282-ZA-E-FA Z-Tier VersaMax Phenolic Locker is a waterproof storage unit. This unit features an electronic lock.
- Electronic lock provides keyless convenience and high security.
- Z-tier layout provides optimized storage for employee gear.
- Impervious to moisture; perfect for poolside or lab use.
- Low-maintenance phenolic surface is easy to sanitize.
- Authorized Dealer; New condition with 2-year warranty.
Description
The non-porous surfaces of VersaMax Phenolic Lockers eliminate the ability for bacteria, mold and mildew to grow and are ideally suited for wet areas. Attractive Figured Annigre wood look is sure to enhance the look of any locker room
What’s Included
- (1) Locker
| Item# | 4409330 |
| Brand | Hallowell |
| Manufacturer’s Warranty | 10 year limited warranty |
| Ship Weight | 113.0 lbs |
| Height | 72 in |
| Width | 12 in |
| Wall Mounted | No |
| Shelves (qty.) | 0 |
| Wheels | No |
| Doors (qty.) | 2 |
| Assembly Required | No |
| Lockable | Yes |
| Material | Phenolic |
| Adjustable Shelves | No |
| Product Weight | 113.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 18.0 x 12.0 x 72.0 in |
Additional information
| Configuration Type | |
|---|---|
| Environment Suitability | |
| Material Finishing | |
| Number of Shelves | |
| Weight Capacity | Z-Tier |







Reviews
There are no reviews yet.