Hallowell MSPL1282-ZA-WE Z-Tier MedSafe AquaMax Antimicrobial Plastic Locker
Hallowell MSPL1282-ZA-WE Z-Tier MedSafe AquaMax Locker is an antimicrobial storage unit. This unit ensures high hygiene.
- Z-tier plastic locker with MedSafe antimicrobial technology.
- Resists the growth of bacteria, mold, and mildew on surfaces.
- Ideal for healthcare, food service, and pharmaceutical labs.
- Waterproof and rustproof plastic construction for longevity.
- Authorized Dealer; New condition with 2-year warranty.
Description
Our MedSafe AquaMax lockers include a specially formulated high density polyethylene (HDPE) that permanently resists the growth of bacteria, mold, yeast and mildew. MedSafe lockers are ideal for use in medical, educational, retail manufacturing environments. Doors are fabricated of 1/2in. thick HDPE while body is made of 3/8in. thick HDPE sheets. Our HDPE is one color throughout the panel so you never have to worry about discoloration. Frameless doors with perimeter ventilation allow access to the full width of the locker interior. Hinges are continuous type extruded aluminum with stainless steel pivot pin and attachment hardware. Latching for wardrobe lockers includes a projecting handle with padlock hasp and a multi-point latching mechanism providing maximum security. Locks are not included. Order 3-wide units for best value and order 1-wide units where needed to complete your layout. AquaMax plastic lockers ship fully-assembled.
What’s Included
- (1) Locker
| Item# | 4410605 |
| Brand | Hallowell |
| Manufacturer’s Warranty | 10 year limited warranty |
| Ship Weight | 73.0 lbs |
| Height | 72 in |
| Width | 12 in |
| Wall Mounted | No |
| Shelves (qty.) | 0 |
| Wheels | No |
| Doors (qty.) | 2 |
| Assembly Required | No |
| Lockable | Yes |
| Material | HDPE |
| Adjustable Shelves | No |
| Product Weight | 73.0000 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 18.0 x 12.0 x 72.0 in |
Additional information
| Configuration Type | |
|---|---|
| Environment Suitability | |
| Material Finishing | |
| Number of Shelves | |
| Weight Capacity | Electronic |







Reviews
There are no reviews yet.