Extreme Tools RX7231CRUC Professional 72″ Top Chest/Roller Cabinet Combo, Blue/Chrome
Extreme Tools RX7231CRUC is a Professional 72in Top Chest and Roller Cabinet Combo. This Blue unit with Chrome trim provides elite tool storage for professional automotive technicians.
- Massive storage capacity with 31 drawers for comprehensive tool organization.
- Full-extension ball-bearing slides support up to 150 lbs per drawer.
- Vibrant Blue finish with Chrome trim offers a bold, premium aesthetic.
- Heavy-duty Mag wheel casters provide easy mobility across shop floors.
- Authorized Dealer; New condition with limited lifetime warranty.
Description
This Extreme Tools Professional 12-Drawer Top Chest and 19-Drawer Roller Cabinet Combo provides the quality, features and storage space you want in a professional tool box. The roller cabinet includes 3 extra-long drawers with internal support to prevent drawers from warping/twisting so you can load them up. The quick-release drawer pulls are fitted with full-width, polished anodized aluminum drawer pulls and chrome trim that resist oxidation to stay looking great. Six casters are load rated at 900 lbs. each to handle a fully loaded tool box.
What’s Included
- (1) 12-drawer top chest
- (1) 19-drawer roller cabinet
- (2) Keys
| Item# | 113077 |
| Brand | Extreme Tools |
| Manufacturer’s Warranty | 5 year limited warranty |
| Ship Weight | 1078.0 lbs |
| Product Type | Rolling Cabinet |
| Tool Chest Series | RX Professional Series |
| Color | Blue |
| Lockable | Yes |
| Cabinet Material | Steel |
| Drawers (qty.) | 19 |
| Finish | Akzo Nobel powder-coat |
| Width | 72 in |
| Height | 69.25 in |
| Capacity | 53,514 in³ |
| Lock Type | Tubular Coded with key |
| Wheel Type | Caster |
| Wheels (qty.) | 6 |
| Wheel Size | 6 x 2 in |
| Product Weight | 909 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 72 x 25 x 69.25 in |
Additional information
| Configuration Type | |
|---|---|
| Environment Suitability | |
| Material Finishing | |
| Number of Shelves | |
| Weight Capacity | 72-inch |








Reviews
There are no reviews yet.