Extreme Tools RX7231CRKC Professional 72″ Top Chest/Roller Cabinet Combo, Black/Chrome
Extreme Tools RX7231CRKC is a Professional 72in Top Chest and Roller Cabinet Combo. This Black unit with Chrome trim offers high-capacity, heavy-duty tool storage for professional mechanics.
- 31 drawers provide maximum organization for large professional tool sets.
- Deep 25-inch cabinet profile accommodates oversized shop equipment.
- Black powder-coat finish with Chrome trim provides a sleek, modern look.
- Self-latching drawer pulls prevent accidental opening during movement.
- Authorized Dealer; New condition with limited lifetime warranty.
Description
This Extreme Tools Professional 12-Drawer Top Chest and 19-Drawer Roller Cabinet Combo provides the quality, features and storage space you want in a professional tool box. The roller cabinet includes 3 extra-long drawers with internal support to prevent drawers from warping/twisting so you can load them up. The quick-release drawer pulls are fitted with full-width, polished anodized aluminum drawer pulls and chrome trim that resist oxidation to stay looking great. Six casters are load rated at 900 lbs. each to handle a fully loaded tool box.
What’s Included
- (1) 12-drawer top chest
- (1) 19-drawer roller cabinet
- (2) Keys
| Item# | 113076 |
| Brand | Extreme Tools |
| Manufacturer’s Warranty | 5 year limited warranty |
| Ship Weight | 1078.0 lbs |
| Product Type | Rolling Cabinet |
| Tool Chest Series | RX Professional Series |
| Color | Black |
| Lockable | Yes |
| Cabinet Material | Steel |
| Finish | Akzo Nobel Powder-coat |
| Width | 72 in |
| Capacity | 53,514 in³ |
| Lock Type | Tubular Coded with Key |
| Wheel Type | Caster |
| Wheels (qty.) | 6 |
| Wheel Size | 6 x 2 in |
| Product Weight | 909 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 72 x 25 x 69.25 in |
Additional information
| Configuration Type | |
|---|---|
| Environment Suitability | |
| Material Finishing | |
| Number of Shelves | |
| Weight Capacity | 72-inch |








Reviews
There are no reviews yet.