Extreme Tools EX7217RCQGNBK EXQ Professional 72″ 17-Drawer Roller Cabinet, Green/Black
In Stock
$2,687.00
In Stock
Extreme Tools EX7217RCQGNBK EXQ Professional 72in Roller Cabinet features 17 drawers in a Green and Black finish. This elite cabinet utilizes Quik-Release drawer pulls for superior performance in busy shops.
- 17 drawers with full-extension ball-bearing slides for total organization.
- Exclusive Quik-Release latching system keeps drawers securely closed.
- Vibrant Green finish with Black trim for a high-impact professional look.
- Double-slide drawers are rated to hold up to 300 lbs of heavy tools.
- Authorized Dealer; New condition with limited lifetime warranty.
Description
The Extreme Tools EXQ Professional Series 17-Drawer Triple Bank Roller Cabinet with a stainless steel work surface delivers quality, strength, style and reliability. Ruggedly constructed of industrial-strength 11-ga. steel, this professional-grade cabinet features quick-release self-latching drawer pulls and heavy-duty casters for easy maneuvering.
What’s Included
- (1) 17-drawer triple bank roller cabinet
| Item# | 113052 |
| Brand | Extreme Tools |
| Manufacturer’s Warranty | Lifetime Limited warranty |
| Ship Weight | 1269.0 lbs |
| Product Type | Rolling Cabinet |
| Tool Chest Series | EX Professional Series |
| Color | Green |
| Lockable | Yes |
| Cabinet Material | Steel |
| Drawers (qty.) | 17 |
| Finish | Akzo Nobel Powder-coat |
| Width | 72 in |
| Lock Type | Tubular Coded with Key |
| Top Material | Stainless Steel |
| Wheel Type | Caster |
| Wheels (qty.) | 6 |
| Wheel Size | 6 x 2 in |
Additional information
| Configuration Type | |
|---|---|
| Environment Suitability | |
| Material Finishing | |
| Number of Shelves | |
| Weight Capacity | 72-inch |








Reviews
There are no reviews yet.