Extreme Tools EX7217RCQBKCR EXQ Professional 72″ 17-Drawer Roller Cabinet, Black/Chrome
In Stock
$2,687.00
In Stock
Extreme Tools EX7217RCQBKCR EXQ Professional 72in Roller Cabinet features 17 drawers in Black with Chrome trim. This 72in wide cabinet provides master-level organization with Quik-Release technology.
- Sleek Black finish with Chrome trim offers a professional, timeless look.
- Quik-Release drawer pulls ensure one-handed operation and safety.
- Reinforced steel frame prevents sagging under the weight of heavy tools.
- Tubular coded lock system provides high-level security for your gear.
- Authorized Dealer; New condition with limited lifetime warranty.
Description
The Extreme Tools EXQ Professional Series 17-Drawer Triple Bank Roller Cabinet with a stainless steel work surface delivers quality, strength, style and reliability. Ruggedly constructed of industrial-strength 11-ga. steel, this professional-grade cabinet features quick-release self-latching drawer pulls and heavy-duty casters for easy maneuvering.
What’s Included
- (1) 17-drawer triple bank roller cabinet
| Item# | 113043 |
| Brand | Extreme Tools |
| Manufacturer’s Warranty | Lifetime Limited warranty |
| Ship Weight | 1269.0 lbs |
| Product Type | Rolling Cabinet |
| Tool Chest Series | EX Professional Series |
| Color | Black |
| Lockable | Yes |
| Cabinet Material | Steel |
| Drawers (qty.) | 17 |
| Finish | Akzo Nobel Powder-coat |
| Width | 72 in |
| Height | 46.62 in |
| Lock Type | Tubular Coded with Key |
| Wheel Type | Caster |
| Wheels (qty.) | 6 |
| Wheel Size | 6 x 2 in |
| Product Weight | 1,269 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 72 x 31.125 x 46.62 in |
Additional information
| Configuration Type | |
|---|---|
| Environment Suitability | |
| Material Finishing | |
| Number of Shelves | |
| Weight Capacity | 72-inch |







Reviews
There are no reviews yet.