Cummins RS150 Standby Generator Komersial 150kW Single-Phase 240V
The Cummins RS150 Standby Generator is a massive-capacity, heavy-duty commercial unit delivering 150kW of continuous power, specifically designed for extremely large agricultural and industrial facilities utilizing high-capacity Single-Phase, 240V power. This powerful Standby Generator provides mission-critical backup power for large farms and facilities with extensive single-phase electrical loads. The Cummins RS150 Standby Generator is the industry standard for robust, high-output, continuous single-phase power protection.
Description
This Cummins Commercial Standby Generator protects your business from costly power outages with quiet, reliable performance. It offers dual fuel flexibility, exceptional durability and key convenience features, including PowerCommand electronic control for industry-leading self-diagnostic capabilities. Service and maintenance is easy, too, thanks to hinged doors.
What’s Included
- (1) Commercial standby generator
Product Manual A Product Manual B
| Item# | 88768 |
| Brand | Cummins Power |
| Manufacturer’s Warranty | 2 year commercial limited |
| Ship Weight | 3915.0 lbs |
| Rated Watts (kW) | 150 |
| Volts | 120/240 |
| Amps | 625 |
| Fuel Type | LP or natural gas |
| Engine | Cummins QSJ9.9G |
| Engine Displacement | 8.9L |
| Rated Watts LP (kW) | 150 |
| Rated Watts NG (kW) | 150 |
| Noise Level (dB) | 71 |
| Enclosure | Aluminum Sound Level 1 |
| Start Type | Automatic or manual |
| Battery Required | Yes |
| Battery Included | No |
| Transfer Switch | Not included |
| Auto Shutdown | Yes |
| UL Listed | UL2200 |
| Engine Cooling | Coolant |
| Product Weight | 3,915 lb |
| Dimensions L x W x H (in.) | 143 x 40 x 72 in |







Reviews
There are no reviews yet.